Vaša korpa je prazna
sigurni smo da ćete naći šta tražite!
Da li je bela čokolada uopšte čokolada? Ovo je stvar o kojoj se često polemiše među ljubiteljima ove poslastice. Voleli je ili ne, evo šta je istina.
Vratimo se koju deceniju unazad, bar na prostore našeg regiona. Na pomen reči "čokolada" svi smo tada ( a i danas nije drugačije) zamišljali poslasticu koja je braon boje. A onda se jednog dana pojavila na tržištu i ona – bela čokolada.
Tada niko nije pravio pitanje da li ona to jeste ili nije. Ne! Ona je tada bila nešto posebno. Čista ekskluziva, raritet, dragocenost u svetu slatkiša. Onako, aristokratski bela, imala je čak i jaču cenu u odnosu na ovu braon.
Šta se desilo pa je odjednom postala toliko potcenjena da je i ne smatraju čokoladom?
Pa, desila se klasična podvala.
One su nekako česte u svetu slatkiša, ali ne i u Candy univerzumu. Naš svet slatkiša je prava stvar! Naša bombonjera nije velika prazna kutija sa 5 bombona nego prava pravcata i puna puncata bombonjera. A po želji kupca - može biti i puna beločokoladnih slatkiša od prave čokolade.
Ali da bismo to objasnili tu podvalu koju smo pomenuli , moramo da objasnimo sledeće...
Čokolada i slatkiši napravljeni od nje su specifični po tome jer se prave od kakao semena, odnosno od produkata njegove prerade.
Otprilike to ide ovako: Preradom semena kakaovca dobija se kakao masa i kakao prah, a dobija se kakao maslac koji je vrsta biljne masnoće. Kakao masa je braon boje i to je ono što čokoladu čini prepoznatljivom. Kakao maslac je bledo-žućkaste boje.
Za belu čokoladu kažu da nije čokolada jer se ne pravi od kakao semena. To može, ali ne mora biti tačno. Zavisi od proizvođača.
Suštinski, prava bela čokolada se sastoji od kakao maslaca, šećera, mleka, lecitina i vanile.
Dobro, tome se mogu dodati i drugi dodaci, ali ovo je osnova.
U sastavu prave bele čokolade treba da bude bar 20% kakao maslaca.
Pošto se ovaj sastojak pravi preradom kakao zrna, kao što vidite, nije tačno da bela čokolada nije čokolada . U odnosu na svoje tamnije prijateljice se razlikuje po tome što nema kakao masu i kakao prah.
Bela i crna čokolada su sušte suprotnosti po ovom pitanju. Dok crna čokolada može imati i do 90% kakao praha, bela ga nema uopšte.
Kakao maslac je zajednički u svim varijantama i oblicima čokolade. On je biljna masnoća koja je takve strukture da na sobnoj temperaturi ostaje u čvrstom stanju. Upravo to je pogodovalo da se napravi i ova varijanta čokolade: aristokrastki pročišćena – bela.
Pošto kakao maslac nije baš jeftina sirovina, a ni proces pravljenja bele čokolade nije baš prost k’o pasulj – ova čokolada je svojevremeno bila cenjenija od tamnije.
Ali...
Dolazimo do podvale.
Pošto je kakao maslac biljna mast, proizvođači su se setili pa su ovu masnoću u svojim recepturama zamenili drugim biljnim masnoćama . To je prilično pokvarilo ovu poslasticu. Umesto punog ukusa kakao maslaca, dobijete osećaj da jedete zaslađeni margarin, što i nije daleko od istine. Obično su to neka hidrogenizovana biljna ulja, a najčešće palmino, sojino i slično. I tu dolazimo do toga da bela čokolada zaista prestaje da bude čokolada jer se ne pravi od delova dobijenih preradom kakao semena.
Mic po mic, sasvim nepravedno, ljubitelji bele čokolade počeli su da bivaju osporavani ako izjave da im je od svih čokolada omiljena upravo - bela.
Candy universe ne pravi diskriminacije po boji čokolade. Mi ih imamo sve! I sve ih volimo!
A kako su naše čokolade ipak prave, a ne neke podvale - one su čest izbor kombinacija u kutijama sa slatkišima.
Bela čokolada možda ima nekih nedostataka u odnosu na tamniju. No, zavisi kako gledate na svet. Za neke su ti nedostaci zapravo njene prednosti.
U tamnijim varijantama čokolada dominira taj kakao ukus. Bela čokolada je, sa druge strane, mnogo pogodnija za razne kombinacije sastojaka i bolje sarađuje sa njima, pa tako dobijate savršenu kombinaciju koja ostavlja bez teksta.
Evo 9 kombinacija koje prosto morate probati!
Sve ovo ne morate zamišljati. Možete ove kombinacije naći u našem Mixu dražeja od bele čokolade, do kojeg možete lako - klikom na sliku ispod.
A ne propustite da na našim štandovima u tržnim centrima probate i druge beločokoladne varijante - od raznih kuglica od bele čokolade, preko dražeja, do pralina.
Verujte nam, posle ovog box-a bela čokolada će vam postati omiljeni izbor i nećete imati predrasude prema njoj.
A i ovo može doprineti da bela čokolada dođe na bolji glas...
Kada je reč o pralinama, priznaćemo da to tek može biti zbunjujuća sorta slatkiša za koju ne znaš da li nešto jeste ili nije. Ovo pre svega zato jer nije svuda u svetu jasno i uniformno prihvaćeno šta su praline.
Negde je to prilično prost slatkiš sa orasima, negde je to prava umetnost od čokolade. Takva umetnička sorta su belgijske praline.
S pravom se ovo možete zapitati ako imate u vidu da kakao baš i ne raste u Belgiji. No, uprkos tome, belgijski slatkiši, a posebno praline, postali su poznati jer je prerada kakaoa i proizvodnja prave, najfinije, najukusnije čokolade baš tamo dostigla svoju perfekciju.
Ako tu perfekciju do sada niste probali, onda je možda ovo znak da treba da to uradite. Ima i crnih i belih.
Često pitanje koje se postavlja jeste: „Da li je bela čokolada posna?“
Po svemu gore napisanom, jasno je da to zavisi od njenog sastava.
Uglavnom bela čokolada nije posna, jer bez obzira da li ima kakao maslac ili neku drugu biljnu zamenu, većina tih čokolada i „nazovi čokolada“ ima mleko – koje nije posno.
U slučaju da nađete varijantu pravljenu sa nekim biljnim mlekom ( sojino, kokosovo, bademovo) ili bez mleka, onda bi to mogla biti posna čokolada – ako se tako nešto lišeno i kako maslaca i mleka može zaista zvati čokoladom.
Bela čokolada za kuvanje čest je sastojak mnogih recepata i meša se u mnoge kolače. Zato jer nema kakao, lakše se topi i lepo "sarađuje".
Primetićete da su one zapravo prilično jeftine. Možda ćete se čak i polakomiti i kupiti neku kao zamenu za slatkiš.
Ali... to nije to.
Razlog zašto su ove čokolade dosta jeftine je opet u njihovom sastavu i činjenici da one zapravo i nisu čokolade, jer je njihov glavni sastav biljna mast a ne kakao maslac. Ovakvi proizvodi se deklarišu kao proizvodi slični čokoladi ili slatke table.
Zapravo, ako ćemo da detaljišemo i cepidlačimo, prava bela čokolada ne bi trebalo da bude bela.
Trebalo bi da je žućkasta odnosno one nijanse koja se naziva „boja slonove kosti“. To je zato jer kakao maslac nije baš sasvim beo, nego je te neke žućkaste nijanse.
Ako je čokolada baš baš bela – to ne znači da je prefinjenija , čistija ili tako nešto. Naprotiv. Verovatno je lažnjak.
Ovo zavisi od same proizvodnje. U suštini, uglavnom su 3 ukusa koja dominiraju:
Negde prosto dominiraju ti dodaci koji idu uz nju i čine savršenu kombinaciju ukusa.
O ukusima ne vredi raspravljati, ali o tome šta jeste, a šta nije čokolada - možete.
Ako ste njen ljubitelj, sada imate argumente za odbranu svog stava.
Ako niste ljubitelj – krajnje je vreme da postanete!
Pravi ljubitelji slatkiša i ne mare mnogo za boju čokalade! Samo uživaju!
Odaberite način plaćanja koji Vam najviše odgovara.
Platite online karticom, nalogom za prenos ili kešom pri dostavi. Izaberite metod koji Vama najviše odgovara.
Telefonska pomoć
Potrebna Vam je pomoć pri poručivanju? Imate još neka pitanja? Naše kolege će vam izaći u susret svakog radnog dana od 08:00 do 16:00. Slobodno nas pozovite na 011 7138021
100% sigurna kupovina
Možete biti potpuno sigurni kada plaćate preko interneta na našoj stranici. Vodimo računa o bezbednosti Vaših podataka i poštujemo Vašu privatnost.
Sve cene na ovom sajtu su prikazane u dinarima. Porez je uračunat u cenu. Trudimo se da svi proizvodi budu prikazani sa tačnim nazivima, specifikacijama, slikama i cenama.